ART-Dach
Fachowe informacje na temat dachów

Czy blacha to odpowiedni materiał na dach

Na rynku jest spory wybór materiałów do krycia dachów, jednak największą popularnością cieszą się niezmiennie dachówki ceramiczne i cementowe oraz blachodachówka. Dość często wybierany jest także gont bitumiczny, a ostatnimi laty do łask wraca także blacha płaska, w nowocześniejszym i ładniejszym wydaniu.

Uważa się, że ułożenie pokrycia dachowego z blachy to nic trudnego. Tymczasem na dachu, który będzie kryty blachą, czeka kilka pułapek - kto nie zastosuje właściwych rozwiązań, może spodziewać się kłopotów.

Największa sztuka w tym, by zapewnić szczelność całej połaci, a zarazem nie utrudnić przewietrzania jej spodniej strony, oraz by nie zablokować możliwości ruchów arkuszy, które na przemian rozgrzewane i chłodzone, stale rozszerzają się i kurczą.

Mocowanie blach

Pierwszy potencjalny problem to sposób wzajemnego łączenia arkuszy lub zwojów blach oraz ich mocowania do poszycia dachu. Trzeba pamiętać, że arkusze blachy zmieniają wymiary pod wpływem temperatury. W upalny dzień blacha może rozgrzać się do 75oC, nocą - ochłodzić do -35oC. Proporcjonalnie do tych wahań zmieniają się wymiary blachy. Mocowanie nie powinno utrudniać związanych z tym ruchów arkuszy. Groziłoby to bowiem rozszczelnieniem i uszkodzeniami pokrycia (szczególnie wrażliwe na błędy mocowania są pokrycia z blach płaskich układanych ze zwojów, bo wstęgi mają długość równą całej połaci dachu). Tak samo ważna jak ta swoboda ruchów jest szczelność wzajemnych połączeń blachy oraz trwałość jej mocowania do poszycia.

Dlaczego Dach z Blachy

 • Pokrycia z blach dachowych są bardzo lekkie. Można je układać na oszczędnie zaprojektowanych więźbach dachowych.
 • Arkusze blachy można stosować na dachach płaskich i o małych kątach nachylenia.
 • Pokrycia z nadają się doskonale do wykorzystania w trakcie budowy nowych domów oraz do renowacji istniejących dachów.
 • W ofercie producentów dostępne są blacho dachówki o różnym wzorze i kolorach.
 • Szczelność – pokrycia dachowe z blachy należą do najszczelniejszych. Pomiędzy połączeniami arkuszy brak jest szczelin, przez które wydostaje się ciepło z domu oraz nawiewane jest zimne powietrze.
 • Estetyka - przy odpowiedniej konserwacji dachu blacha po wielu latach użytkowania wygląda tak samo jak w dniu zakupu bez efektu czarnienia, czy znacznej zmiany koloru.
 • Akcesoria - każdy dach wymaga zastosowania odpowiednich akcesoriów, na przykład kalenice, bokówki czy obróbki muru. Akcesoria blaszane nie kosztują tak wiele jak akcesoria innych pokryć i tym samym nie zwiększają całkowitego kosztu inwestycji.
 • Uniwersalność - blachy dachowe można instalować także na starych istniejących pokryciach, których konstrukcja jest osłabiona przez wieloletnie oddziaływanie środowiska.
 • Bezpieczeństwo podczas huraganów – dobrze zamontowane metalowe pokrycie dachowe najlepiej zabezpiecza dach przed zerwaniem podczas trąb powietrznych bowiem połączenia pomiędzy arkuszami są niewidoczne i tym samym znika ryzyko poderwania pojedynczych elementów.
 • Otrzymane powłoki są szczelne i trwałe – bez żadnych zabiegów konserwacyjnych pokrycie może służyć nawet 50 lat.
 • Cena - zastosowanie blach dachowych, to opłacalna inwestycja, na którą wpływ mają oszczędności przy budowie fundamentu, murów, konstrukcji dachowej oraz samego pokrycia wraz z akcesoriami i montażem.
 • Blacha jest materiałem niepalnym.